Kentsel dönüşüm süreci tamamlanan, binasının riskli olarak tespit edilen ve yasal olarak haksahibi olan vatandaşlarımız devletin kentsel dönüşüm süreci boyunca verdiği haklardan faydalanabilir. Bunların başında da Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı gelmektedir. Daha önceki dönemlerde kentsel dönüşüm kira yardımı, hakkın kazanılıp kazanılmadığı varsa eksik evraklar yada kira yardımının süreci hakkında bilgi sahibi olunamıyordu.

Ancak e-Devlet sisteminin gelişmesi ve bir çok farklı kurum ve belediyelerde kullanılması kentsel dönüşüm kira yardımında da karşımıza çıktı. Artık e-Devlet üzerinden giriş yaparak kira yardımınızın durumunu sorgulayabiliyorsunuz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulama

Bunun için aşağıda tanımladığımız sıra ile işlemleri yapmanız ve kira yardımı hakkında bilgiler edinmeniz mümkün.

Bunun için iki farklı yol mevcuttur. Ancak iki yolda da T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Sizler iki yolu da anlatacağız. Zaten aralarındaki fark sisteme giriş kısmında. Sonraki işlemler aynıdır.

1. KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMASI ÜZERİNDEN GİRİŞ

A) www.kentseldonusum.gov.tr adresine girilir. Açılan sayfadan “Vatandaş Girişi” tıklanır.

B) Açılan sayfadan “T.C. Kimlik Numaranız” ve “e-Devlet Şifreniz” girilir.

C) Sol yandan “Vatandaş” ardından “Kredi/Kira Yardımı Görüntüleme” tıklanır.

İşte karşınızda kira yardımı sorgulama sayfası. Buradan kira yardımı durumunu, ödeme bilgilerini ve varsa eksik evrak gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

2. E-DEVLET SİSTEMİNE GİRİŞ

İnternet de arama motorlarında e-devlet yazarak yada direk web adresine https://giris.turkiye.gov.tr  girerek e-devlet girişi yapılır. Cep telefonlarında varsa e-devlet uygulaması üzerinden sisteme giriş yapılabilir. Bu sisteme girmeniz için T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

A) e-Devlet kapısını açıyoruz.

B) “Giriş Yap” tuşuna basıyoruz.

C) Haksahibinin “T.C. Kimlik Numarasını” ve “e-Devlet Şifresi” yazılıyor

D) Arama kısmına “Kentsel Dönüşüm” yazıyoruz. Karşımıza çıkan “Kentsel Dönüşüm Uygulaması”‘nı tıklıyoruz.

E) Açılan sayfadan “Uygulamaya Git” tıklanıyor.

F) Açılan sayfadan önce “Vatandaş” Sonra da “Faiz/Kira Yardımı Görüntüleme” tıklanır.

İşte karşınızda kira yardımı sorgulama sayfası. Buradan kira yardımı durumunu, ödeme bilgilerini ve varsa eksik evrak gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

https://dipukentseldonusum.com/kentsel-donusum-kira-yardimi/