kentsel_donusum_kredisiKentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm sürecine başlamış, DİPU Kentsel Dönüşüm v.b. lisanlı firmalardan Deprem Risk Raporu alarak kentsel dönüşüm kanunu kapsamında RİSKLİ YAPI olduğu tescillenmiş olan yapıların hak sahipleri ve riskli yapıda oturan kiracılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlen faiz desteği ile verilen bir hizmettir.

Kentsel dönüşüm kredileri faiz oranı hesaplaması, anlaşalı bankaların hak sahiplerine sundukları kredi faiz oranları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıllık bazda kredi faizinin belirli bir miktarını indirim olarak karşılamaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar ödeme yapılacağı en çok merak edilen konulardandır. Her bir mevcutta var olan Riskli Yapıdaki daire için 1.250.000 TL kadar bir kredi imkanı bulunmaktadır. Bir kişide kentsel dönüşüm kanunu kapsamında en fazla 3.000.000 TL ödeme alabilir.

Kentsel dönüşüm kredileri 10 yıla kadar uzayan sabit veya isteğe bağlı 1 veya 2 yıl anapara ödemesiz ödeme planı ile sunulmaktadır. Ödeme tabloları seçilen ödeme planına göre aylık ödemelerde, toplam ödemede farklılıklar gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için çalıştığınız banka ile görüşmeniz gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm kredisi şartları ile normal konut kredisi kullanılırken istenilen belgeler benzerdir. Normal konut kredisinden farklı olarak yapının kentsel dönüşüm kapsamına girdiğine daire değerlendirme formu adı verilen belge ve kentsel dönüşüm kanununda faiz desteğinden yararlanması için kentsel dönüşüm müdürlüğünün onayı alınmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır :

Kentsel dönüşüm kredisi alınabilmesi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1) Kentsel dönüşüm yasası kapsamında lisanslandırılmış firmamız DİPU Kentsel Dönüşüm v.b. başvuru yapılır.

2) Yapınızın mevcut durumu kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği tarafından belirtilen biçimde incelenir ve deprem risk raporu hazırlanır.

3) İlgili idare olarak Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri ve bazı illerde ilçe belediyeleri tarafından rapor incelenerek onaylanır ve ARAAD sistemi üzerinden tapu müdürlüğüne bildirilir.

4) Rapor içinde bulunan DİPU Kentsel Dönüşüm ve idare ilgili memurunun imzaladığı Değerlendirme Formunun aslı gibidir kaşeli örneği idareden istenir.

5) Anlaşmalı kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan isteğiniz banka ile görüşülerek bankanın kentsel dönüşüm kredisi güncel faizi öğrenilir. Bu noktadan sonra istenilecek tüm evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için en fazla vade 10 yıldır. İşyeri kredilerinde 7 yıldır. Detaylı bilgiyi bankanızdan edinebilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama:

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında kredi veren anlaşmalı bir çok bankalar en uygun kredinin kendileri tarafından verildiğini, düşük faiz oranları v.b. ifadeler kullanarak hak sahiplerinin kredilerini kendi bankalarından kullanmaları yönünde yönlendirmektedir. Aşağıda örnek ödeme planları incelendiğinde faiz oranının ödemelerde çok büyük bir değişim oluşturmadığı aslında en önemli konunun vade adı verilen süresinin doğru karar verilmesiyle alakalı olduğu görülmektedir.  Verilen tablolar örnek olarak verilmiş olup detaylar için çalıştığınız bankanızla görüşebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama : Birden fazla konutu olan hak sahiplerinin ilk konutu için kullanacakları konut yapım ve konut edinme kredilerine uygulanacak Faiz Desteği yıllık %8,4 olup, iki ve sonraki konutları için Faiz Desteği yıllık %7,2 olarak belirlenmiştir. (Kaynak: halkbank.com.tr)

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Türkiye Finans Bank

DenizBank

Akbank

Halkbank

VakıfBank

YapıKredi

Bank Asya

Garanti Bankası

Şekerbank

AlBaraka

Kuveyt Türk

Ziraat Bankası

FinansBank

ING Bank

A Bank

TEB

Çalıştığınız bankanızla görüşerek kentsel dönüşüm kredisi hakkına detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM FAİZ DESTEĞİ ESASLARI

Bakanlık kendisine başvuran bankalarla protokol imzalar.
Banka, kredi başvurularını protokol hükümleri ve bankanın kredilendirme usul, esas ve mevzuatı çerçevesinde değerlendirir.
Banka kredi vermeyi uygun gördüğü hak sahiplerinin listesini Bakanlığa bildirir. Bakanlıkça başvuru 6306 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilir.
Faiz desteğinden yararlandırılacaklar Bankaya bildirilir.
Faiz desteği sağlanacak krediler için bankalar tarafından talep edilecek ücret, sigorta ve benzeri giderler hak sahipleri tarafından ödenir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM FAİZ DESTEĞİ GERİ ÖDEMESİ

Bankalar tarafından sağlanacak kredilere verilecek faiz desteği ödemeleri, bankanın kullandırılan kredilere ilişkin taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş aylık faiz desteği tutarlarını Bakanlığa bildirmesini takiben Bakanlıkça hesaptan gerçekleştirilir.
Hak sahipleri tarafından geri ödemesi gerçekleştirilmeyen krediler için faiz desteği ödemeleri durdurulur.
Hak sahiplerinin bankalar ile yapılacak olan protokoller kapsamında kullanacakları kredinin anapara riski ile faiz desteği dışında kalan faiz ödemelerinden doğan risk tamamen bankaya aittir.

 

kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor

kentsel dönüşüm kredisi 2019

kentsel dönüşüm kredisi 2020

kentsel dönüşüm kredisi 2021

kentsel dönüşüm kredisi hesaplama 2019

kentsel dönüşüm kredisi hesaplama tablosu

kentsel dönüşüm kredisi hesaplama tablosu 2019

kentsel dönüşüm kredisi devlet desteği 2019

kentsel dönüşüm kredisi devlet desteği 2020

kentsel dönüşüm kredisi devlet desteği 2021

kentsel dönüşüm kredisi 2023

Sayfamızdaki tüm içerik, yazı ve görseller firmamızca hazırlanmıştır. Firma izni olmadan içerik, yazı ve görsellerin bir kısmının veya tamamının kopyalanması ilgili yasalar ve telif hakları kanunlarınca suçtur. Firmamızca yapılan periyodik incelemelerde bu fiili işleyen firmalar ve müşterileri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Oluşturulma Tarihi: 06/07/2012

Güncelleme Tarihi: 23/11/2023